Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nelson Mandela - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nelson Mandela urodził się 18 lipca 1918 roku w RPA, w miejscowości Transkei. Jego ojcem był wódz plemienia Thembu. Jako młody chłopak, Mandela zaczął uczęszczać do szkoły. Nie była to powszechna praktyka. Chłopak był pierwszą osobą w swojej rodzinie, która odebrała wykształcenie. Właśnie w szkole nauczyciel nadał mu imię, które nosi – Nelson. Mandela nie zakończył nauki na tym etapie. Co więcej, ukończył studia na Wydziale Prawa.

Już jako młody człowiek Mandela zdawał sobie sprawę z sytuacji, jaka panuje w jego kraju. Mało tego – podejmował wszelkie możliwe w tym czasie działania, aby wspomóc rodaków i poprawić jakość ich życia, zwłaszcza dzieci. Walczył o to, aby czarnoskórzy ludzie zamieszkujący RPA mogli mieć takie same prawa jak inni mieszkańcy kraju. Nie chodziło jedynie o kwestie związane z polityką, ale również z takimi sferami życia jak np. gospodarka.

Mandela od roku 1950 stanął na czele Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Była to jednostka pokojowa. Sam jej przywódca nie popierał używania przemocy jako argumentu do osiągnięcia celu. Jednakże już w roku 1960 miał zmienić zdanie w związku z wydarzeniami, które wtedy się rozegrały. Mowa tu o brutalnym stłumieniu protestu w Shapeville....

Podobne wypracowania