Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nelson Mandela - biografia, życiorys

Nelson Mandela urodził się 18 lipca 1918 roku w RPA, w miejscowości Transkei. Jego ojcem był wódz plemienia Thembu. Jako młody chłopak, Mandela zaczął uczęszczać do szkoły. Nie była to powszechna praktyka. Chłopak był pierwszą osobą w swojej rodzinie, która odebrała wykształcenie. Właśnie w szkole nauczyciel nadał mu imię, które nosi – Nelson. Mandela nie zakończył nauki na tym etapie. Co więcej, ukończył studia na Wydziale Prawa.

Już jako młody człowiek Mandela zdawał sobie sprawę z sytuacji, jaka panuje w jego kraju. Mało tego – podejmował wszelkie możliwe w tym czasie działania, aby wspomóc rodaków i poprawić jakość ich życia, zwłaszcza dzieci. Walczył o to, aby czarnoskórzy ludzie zamieszkujący RPA mogli mieć takie same prawa jak inni mieszkańcy kraju. Nie chodziło jedynie o kwestie związane z polityką, ale również z takimi sferami życia jak np. gospodarka.

Mandela od roku 1950 stanął na czele Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Była to jednostka pokojowa. Sam jej przywódca nie popierał używania przemocy jako argumentu do osiągnięcia celu. Jednakże już w roku 1960 miał zmienić zdanie w związku z wydarzeniami, które wtedy się rozegrały. Mowa tu o brutalnym stłumieniu protestu w Shapeville. W rok po owych wydarzeniach Nelson Mandela stanął na czele tzw. „Włóczni Narodu”, która była organizacją zbrojną. Jej przywódca nie chciał, aby członkowie ugrupowania używali przemocy. Mieli jedynie prowadzić działania sabotażowe, aby w ten sposób walczyć i zwracać uwagę na problemy, z jakimi borykali się ciemnoskórzy mieszkańcy Afryki. Niestety, działania Mandeli uznane zostały za zdradę stanu. Początkowo wymierzono mu pięć lat więzienia, co było karą względnie łagodną za tego rodzaju przestępstwo. W 1964 roku wyrok Mandeli został zmieniony – decyzją sądu został on skazany na dożywocie. Odbywanie kary zakończył dopiero w roku 1990, po dwudziestu siedmiu latach pobytu w więzieniu.

Mandela powrócił do polityki i Afrykańskiego Kongresu Narodowego, którym ponownie kierował. Trzy lata później został prezydentem RPA. Urząd ten piastował do roku 1999. Nelson Mandela angażował się w sprawy najbiedniejszych i pokrzywdzonych. Szczególną opieką otaczał dzieci i chorych na AIDS. Wspierał projekty związane z edukacją, a także niesieniem pomocy chorym i niepełnosprawnym.

Jego działalność na rzecz pokoju oraz pomocy najbiedniejszym i pokrzywdzonym została uhonorowana w roku 1993 roku, kiedy to Mandela otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Nelson Mandela odszedł z życia politycznego, a zarazem publicznego w roku 2004. Postanowił poświęcić czas bliskim.

Podobne wypracowania do Nelson Mandela - biografia, życiorys