Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nicolas Sarkozy - biografia, życiorys

Nicolas Sarkozy urodził się dnia 28 stycznia 1955 roku w Paryżu. Jego rodzina wywodziła się z węgierskiej szlachty, która miała swe majątki w miejscowości Alattyan. Wojna rozdzieliła rodzinę. Po roku 1945 miejscem pobytu Sarkozych były Niemcy. Później ich losy się skomplikowały i matka Nicolasa udała się do Francji, gdzie przebywał jej ojciec. Węgierscy imigranci osiedlili się w miejscowości Neuilly-sur-Seine.

We Francji na świat przyszedł Nicolas. Pierwszy etap edukacji rozpoczął w Cours Saint-Louis de Monceau. Była to prywatna katolicka szkoła. Następnie rozpoczął studia na Wydziale Prawa Universite Paris X Nanterre.

Bardzo wcześnie Sarkozy zaczął brać udział w życiu społecznym. Już ok. roku 1977 wszedł w skład rady swojego rodzinnego miasta. Kilka lat później, bo w roku 1983, został merem Neuilly-sur-Seine, a dziewiętnaście lat po tym wydarzeniu został wybrany burmistrzem miasteczka.

Nie tylko lokalna polityka interesowała Sarkozy'ego. W roku 1988 był członkiem Zgromadzenia Narodowego. Pięć lat później został mianowany ministrem do spraw budżetu w rządzie Balladura. W 1994 roku otrzymał tekę ministra łączności. Funkcje te pełnił do roku 1995, kiedy to prezydentem został Jacques Chirac.

Po odejściu z rządu Sarkozy zaczął angażować się w sprawy związane ze Zgromadzeniem na rzecz Republiki i PRP – Demokracji Liberalnej. Do rządu powrócił dopiero w roku 2002 jako minister spraw wewnętrznych. Dwa lata później, dnia 31 marca, został ministrem stanu, a także ekonomii, przemysłu oraz finansów.

W roku 2004 Sarkozy po raz kolejny porzucił rządową posadę. Jednakże niedługo miał pozostawać z dala od wielkiej polityki. Już rok później dnia 31 maja powrócił jako minister stanu i spraw wewnętrznych w rządzie Villepina. Dwa lata później, w roku 2007, Nicolas wziął udział w wyborach prezydenckich. Dnia 16 maja 2007 roku Sarkozy oficjalnie został prezydentem Francji.

Jeśli idzie o życie prywatne, Nicolas Sarkozy był dwukrotnie żonaty. Pierwszy raz w związek małżeński wstąpił w roku 1982. Wybranką była Marie Culioli, z którą prezydent był do roku 1992. Kolejną żoną polityka została Cecilia, z którą Nicolas rozstał się w roku 2007. Ostatnią jak dotąd wybranką jego serca jest Carla Bruni, znana piosenkarka.

Podobne wypracowania do Nicolas Sarkozy - biografia, życiorys