Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Brodaty - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dokładna data narodzin Henryka Brodatego nie jest znana. Szacuje się, iż miało to miejsce między rokiem 1165 a 1170. Książę pochodził z dynastii Piastów zamieszkujących na Śląsku. Jego rodzicami byli Bolesław I Wysoki i Krystyna. Co prawda Henryk miał jeszcze trzech starszych braci, ale zrządzeniem losu jedynie on mógł przejąć władzę po ojcu.

Prawdopodobnie dnia 8 grudnia 1201 roku zmarł Bolesław Wysoki. Henryk oczywiście przejął schedę po ojcu, tak jak to było planowane. Zaraz po tym wydarzeniu, na ziemie opolskie najechał Mieszko Plątonogi. Dzięki ingerencji duchowieństwa, które popierało stanowisko Henryka, zawarty został pokój między nim i Mieszkiem.

W roku 1026 Henryk Brodaty zamienił ziemię lubuską na kaliską. Nie cieszył się długo jej posiadaniem, gdyż po sprzeciwie Władysława Odonica Brodaty musiał oddać mu ziemię, którą dopiero co nabył, zwłaszcza, że nawet biskup Kietlicz popierał tym razem jego przeciwnika. Ziemię lubuską odzyskał dopiero w roku 1210, kiedy zmarł Konrad.

Henryk Brodaty zawarł w roku 1217 przymierze z Leszkiem Białym i Władysławem Laskonogim. Na mocy owego porozumienia trzej Piastowie wspierali swoje działania. W roku 1222 i 1223 wyruszyli na zachód, aby nawracać plemię pogańskich Bałtów.

W...

Podobne wypracowania