Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jacques Chirac - biografia, życiorys

Jacques Chirac urodził się 29 listopada 1932 roku w Paryżu. Wykształcenie zdobył w jednej z najbardziej prestiżowych i elitarnych uczelni – École Nationale d’ Administration. Później, w roku 1953, uzupełniał swe wykształcenie na Harvardzie. Wykształcenie z całą pewnością pomogło mu w karierze. Wiedza, którą zdobył, okazała się przydatna zarówno Chiracowi, jak i całej Francji. W czasie studiów nawiązał on również szereg znajomości, które poszerzyły jego światopogląd.

Po zakończeniu nauki, w czasie wojny algierskiej, brał czynny udział w walkach. Kiedy w roku 1959 de Gaulle objął ponownie władzę, młody Chirac zainteresował się żywo polityką i zaczął brać udział w wydarzeniach rozgrywających się na jej arenie. Od roku 1962 związany był m.in. ze sztabem Pompidou. Pięć lat później otrzymał mandat deputowanego. Wszedł również w skład rządu, gadzie pełnił funkcję sekretarza stanu. Działał wówczas przy ministerstwie spraw społecznych. Rok później objął podobne stanowisko, tyle że w Ministerstwie Ekonomii i Finansów.

W roku 1972 Chirac został ministrem rolnictwa. Rządy w ówczesnym czasie sprawował Pierre Messmer. Dwa lata później otrzymał tekę ministra spraw wewnętrznych. Kolejne stanowisko, które piastował Chirac było już bardzo dużym wyróżnieniem. W roku 1974 został bowiem premierem Francji. Po dwóch latach, w związku ze zmianą na stanowisku prezydenta, Chirac zrezygnował z pełnionej dotychczas funkcji. Po zakończeniu kariery w rządzie został wybrany na mera Paryża, co miało miejsce w roku 1977. Nie zajął się jednak wyłącznie polityką lokalną. W roku 1981 po raz pierwszy wystartował w wyborach prezydenckich. Tym razem nie udało mu się uzyskać największego poparcia. Jednakże pięć lat później został premierem w nowym rządzie, w czasie kiedy prezydentem Francji był Mitterrand.

Chirac nie porzucił marzeń o prezydenturze. W roku 1988 ponownie wziął udział w wyborach. Cel udało mu się osiągnąć dopiero w roku 1995. Polityk wygrał również wybory w roku 2002. W tym samym roku, podczas obchodów Dnia Zdobycia Bastylii (14 lipca), prezydent stał się celem zamachowca. Na szczęście próba zabójstwa była nieudana.

Podobne wypracowania do Jacques Chirac - biografia, życiorys