Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Wstydliwy - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław V Wstydliwy urodził się dnia 21 czerwca 1226 roku w miejscowości Stary Korczyn. Jego rodzicami byli Leszek Biały i Grzymisława. Rok po narodzinach Bolesława zmarł jego ojciec, który został zamordowany. Książę nie mógł sprawować władzy z oczywistych względów. Grzymisława i chłopiec potrzebowali opieki. Co prawda wojewoda i biskup krakowski zaoferowali swoją pomoc, ale matka i dziecko nie mogli jej przyjąć. Wielu chciało sprawować opiekę nad wdową i jej dzieckiem, gdyż wiązało się to ze sprawowaniem władzy nad ziemią sandomierską i krakowską. Przed śmiercią jednak Leszek Biały i Władysław Laskonogi zawarli pakt, iż w przypadku  śmierci jednego, drugi przejmie wadzę i opiekę nad rodziną, do czasu kiedy następcy będą mogli przejąć rządy.

Zaraz po pogrzebie Leszka Białego rozpoczęła się walka o sprawowanie opieki nad Bolesławem Wstydliwym. Najbardziej wytrwały w swym postanowieniu objęcia tej funkcji był Konrad Mazowiecki. Jego plan się jednak nie powiódł, gdyż Władysław Laskonogi miał poparcie możnym panów krakowskich, którzy widzieli właśnie jego jako pana tych ziem. Tak też się stało. Laskonogi adoptował Bolesława i przejął władzę na Krakowem, Grzymisława z synem osiadła w Sandomierzu i pełniła rolę regentki nad owymi...

Podobne wypracowania