Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anna Jagiellonka - biografia i dokonania

Anna Jagiellonka urodziła się 8 października 1523 w Krakowie. Pochodziła z dynastii Jagiellonów. Jej rodzicami byli Zygmunt I Stary i Bona Sforza. Początkowo przyszła królowa Polski zamieszkiwała w Zamku Królewskim na Wawelu. Jednakże w roku 1548 przeniosła się na Mazowsze. Powodem zmiany miejsca pobytu był konflikt, który zawiązał się między nią a jej bratem – Zygmuntem II Augustem. Po dziesięciu latach Anna postanowiła, że osiądzie w Wilnie, jednakże w roku 1565 miejscem jej stałego pobytu stał się Płock.

Kiedy zmarł August II, to właśnie Anna Jagiellonka miała przejąć władzę nad krajem. Jej brat nie miał dzieci, a i ona sama, pomimo zaawansowanego wieku, była stanu wolnego. Po śmierci króla w roku 1575 szlachta polska ogłosiła, iż na swego władcę wybiera właśnie Annę. Odrzucili oni tym samym propozycję, aby na tronie polskim zasiadł Maksymilian II Habsburg. Przedstawiciele rodów szlacheckich zdecydowali również, iż mężem Jagiellonki powinien zostać Stefan Batory. Rok później owe plany urzeczywistniły się. Batory i Anna pobrali się i zostali koronowani na władców Polski. Kiedy królowa wstąpiła w związek małżeński, miała ok. pięćdziesięciu lat. Źródła historyczne mówią, iż nie była ona kobieta atrakcyjną. Jeśli zaś chodzi o charakter królowej, to była osobą zaborczą. Chciała mieć kontrolę nad wszystkim, co działo się w państwie. Między nią a Batorym dochodziło do licznych sprzeczek i nieporozumień. Mimo starań męża, nie był on w stanie porozumieć się ze swoją małżonką, która nie tyle była stara wiekiem, co duchem.

Możemy uważać, że Anna Jagiellonka była królową, której bardzo zależało na rozwoju kraju. Istnieją również przesłanki do tego, aby stwierdzić, że była ona osobą nieugiętą i władczą. Świadczyć o tym może fakt, iż po ślubie ze Stefanem Batorym przez bardzo długi czas jako pierwsza odbierała listy i podejmowała posłów. Chciała mieć pełną wiedzę o tym, co dzieje się w jej kraju. Wiedziała również, jak ważna jest edukacja. W roku 1584 przekazała na rzecz Akademii Krakowskiej część swych klejnotów. Za jej panowania powstała sieć kanalizacji, a także baszta ochraniająca most w Warszawie. Królowa czynnie udzielała się na arenie politycznej, kontrolując wszelkie posunięcia innych państw. Dzięki jej zaangażowaniu i pomocy na tronie Polski zasiadł Zygmunt III.

Anna Jagiellonka usunęła się w cień, porzucając politykę w roku 1592. Cztery lata później w roku 1596, dnia 9 września zmarła w Warszawie.

Podobne wypracowania do Anna Jagiellonka - biografia i dokonania