Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anna Jagiellonka - biografia i dokonania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Anna Jagiellonka urodziła się 8 października 1523 w Krakowie. Pochodziła z dynastii Jagiellonów. Jej rodzicami byli Zygmunt I Stary i Bona Sforza. Początkowo przyszła królowa Polski zamieszkiwała w Zamku Królewskim na Wawelu. Jednakże w roku 1548 przeniosła się na Mazowsze. Powodem zmiany miejsca pobytu był konflikt, który zawiązał się między nią a jej bratem – Zygmuntem II Augustem. Po dziesięciu latach Anna postanowiła, że osiądzie w Wilnie, jednakże w roku 1565 miejscem jej stałego pobytu stał się Płock.

Kiedy zmarł August II, to właśnie Anna Jagiellonka miała przejąć władzę nad krajem. Jej brat nie miał dzieci, a i ona sama, pomimo zaawansowanego wieku, była stanu wolnego. Po śmierci króla w roku 1575 szlachta polska ogłosiła, iż na swego władcę wybiera właśnie Annę. Odrzucili oni tym samym propozycję, aby na tronie polskim zasiadł Maksymilian II Habsburg. Przedstawiciele rodów szlacheckich zdecydowali również, iż mężem Jagiellonki powinien zostać Stefan Batory. Rok później owe plany urzeczywistniły się. Batory i Anna pobrali się i zostali koronowani na władców Polski. Kiedy królowa wstąpiła w związek małżeński, miała ok. pięćdziesięciu lat. Źródła historyczne mówią, iż nie była...

Podobne wypracowania