Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Niels Bohr – biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Niels Henrik David Bohr urodził się 7 października 1885 roku w Kopenhadze. Był synem profesora fizjologii oraz Ellen Adler, która pochodziła z bogatej żydowskiej rodziny, aktywnie działającej w duńskich kołach finansowych i politycznych. W 1911 roku uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie w Kopenhadze. Następnie, pod okiem Ernesta  Rutherforda, podjął pracę nad teorią budowy atomu. Dwa lata później, w 1913 roku opublikował pracę, w której opisał swój model budowy atomu wodoru, który oparł na paru postulatach. Między innymi stwierdził, iż dalsze orbity zawierają więcej elektronów niż bliższe, co tłumaczy chemiczne właściwości pierwiastków oraz że elektron może przemieszczać się pomiędzy orbitami dzięki emisji lub pochłanianiu fotonów. Założenia te dały podwaliny pod mechanikę kwantową. 

W 1916 roku Bohr został profesorem, a w 1920 kierownikiem Instytutu Fizyki Teoretycznej na Uniwersytecie w Kopenhadze. W 1922 roku otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za rozwinięcie interpretacji mechaniki kwantowej. Badacz był wielkim zwolennikiem dualizmu korpuskularno – falowego oraz zasady nieoznaczoności. Na ten temat prowadził z Albertem Einsteinem dysputy, gdyż ten był zwolennikiem teorii w duchu mechaniki...

Podobne wypracowania