Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Erich Hartmann – biografia, życiorys

Erich Alfred Hartmann to lotnik żyjący w XX wieku. Jest uważany za najlepszego lotnika – w swojej historii odniósł ponad trzysta pięćdziesiąt zwycięstw nad samolotami wroga.

Erich Hartmann urodził się w 1922 roku w Niemczech. Wczesne lata dzieciństwa spędza na Dalekim Wschodzie, później powrócił do Niemiec w wieku sześciu lat. Rozpoczyna naukę lotnictwa, ukoronowaną w 1939 roku zdobyciem licencji pilota. Rok później kontynuuje edukację w Szkole Lotnictwa Bojowego, aby w 1942 roku rozpocząć służbę w jednostce w Luftwaffe – było to związane z powrotem na Daleki Wschód.

W jednostce zostaje odkryty talent Hartmanna – pod opieką nauczycieli i instruktorów szlifowano i doskonalono jego umiejętności w pilotowaniu myśliwcami i zestrzeleniu wrogich samolotów. W lipcu i sierpniu 1943 roku Hartmann zdobywa sławę jako doskonały pilot. W okresie niemiecko-radzieckich bitew powietrznych wsławia się zestrzeleniem siedmiu samolotów wroga w ciągu jednego dnia.

Pod koniec sierpnia pilot ma już na koncie niemalże sto zestrzeleń – w dowód uznania zostaje mu powierzone dowództwo nad jednostką. Rok 1944 był dla Hartmanna jeszcze bardziej owocny. Zarejestrowano wtedy 172 zwycięstwa tego pilota, co było absolutnym rekordem. Warto zwrócić uwagę na styl latania Hartmanna; uważał on, że kluczem do sukcesu jest szybka, dynamiczna walka, zaskoczenie przeciwnika i zasadzka. Wówczas jego technika walki, która polegała na: dostrzeżeniu przeciwnika – decyzji – ataku – i odejściu odnosiła bardzo dobre rezultaty. Sowieckie dowództwo wyznaczyło nagrodę za głowę Hartmanna – od tego momentu pilot znakuje swój myśliwiec czarnym tulipanem. Wiele jednostek widząc ów znak oddalało się bez walki.

Po zakończeniu II Wojny Światowej Erich Hartmann przez 10 lat przebywał w radzieckich obozach jenieckich, pomawiany o zbrodnie wojenne tj. zestrzelenia ludności cywilnej. Jednak ostatecznie został oczyszczony z zarzutów. Po powrocie do RFN został oficerem w lotnictwie wojskowym, odbył także podróż do USA w celu przeszkolenia związanego z nowoczesną techniką lotnictwa. Erich Hartmann wykonał 825 lotów bojowych. 325 razy odniósł zwycięstwo w potyczkach z przeciwnikiem. Zmarł w 1993 roku w wieku 71 lat.

Podobne wypracowania do Erich Hartmann – biografia, życiorys