Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Harry Truman - biografia, życiorys

Harry S. Truman przyszedł na świat 8 maja 1884 roku w Lamar w Missouri w rodzinie farmera i hodowcy bydła. Po ukończeniu szkoły średniej w 1901 roku zaczął pracować jako chronometrażysta na kolei, później pracował w biurze. Między rokiem 1905 a 1911 służył w Gwardii Narodowej, pomimo tego, iż miał bardzo słaby wzrok. Zdołał jednak oszukać komisję, ucząc się na pamięć wykresów i tablic. 

W 1934 roku został kandydatem  Partii Demokratycznej na fotel senatora, wygrał te wybory. Ponowne wybory w 1940 roku także należały do niego, chociaż początkowo nic na to nie wskazywało. Kiedy Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej, Harry Truman stanął na czele komisji senackiej, znanej jako ,,komisja Trumana”. Jej celem było wyjaśnienie sprawy defraudacji i złego zarządzania pieniędzmi przez wojsko. Komisja, traktowana początkowo przez polityków z dozą wahania i niepewności, okazała się wielkim sukcesem, ponieważ w wyniku cięć zaoszczędzono 15 mld dolarów. 

W 1944 roku Truman został kandydatem na wiceprezydenta, a para Truman – Roosevelt pokonała swoich przeciwników stosunkiem głosów 432 do 99. 12 kwietnia 1945 roku Roosevelt zmarł, a niebawem Truman został zaprzysiężony na prezydenta. Jedną z pierwszych decyzji Trumana jako prezydenta była zgoda na użycie bomby atomowej. 6 i 9 sierpnia 1945 r. zrzucono bombę atomową na Hiroszimę i Nagasaki właśnie z jego rozkazu. Truman był zwolennikiem powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz NATO. Jest on autorem tzw. Doktryny Trumana, która popierała państwa przeciwstawiające się dominacji ZSRR, co stało się formalną przyczyną tzw. ,,zimnej wojny”. W 1948 roku został wybrany na kolejną, drugą kadencję, uzyskując ponad połowę głosów. Było to zwycięstwo niespodziewane, gdyż jego sondaże nie były wysokie. 

Po odejściu z urzędu, Truman powrócił do swego rodzinnego miasteczka. Cierpiał na niewielkie problemy finansowe, gdyż utrzymywał się tylko z pensji oficerskiej. Poprawę kondycji finansowej przyniósł Trumanowi rok 1955, kiedy to wydał swoje wspomnienia, które okazały się niebywałym wręcz sukcesem. Sylwetka Harrego Trumana pokazuje, jak wiele można osiągnąć sprytem i konsekwencją. Truman zmarł 26 grudnia 1976 roku za zapalenie płuc. 

Podobne wypracowania do Harry Truman - biografia, życiorys