Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Liu Xiaobo - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Liu Xiaobo – (ur. 1955) chiński pisarz i literaturoznawca, opozycjonista, były profesor uniwersytetu w Pekinie, laureat Pokojowej Nagrody Nobla (2010).

Urodzony w miejscowości Changchun w roku 1955 w rodzinie inteligenckiej. Po ukończeniu szkoły średniej w roku 1974 został wysłany przez rodzinę na wieś w prowincji Jilin, by tam pracować na farmie. 

W 1977 wstąpił na Uniwersytet Jilin na wydziale filologii i historii literatury chińskiej. W trakcie studiów razem z szóstką przyjaciół zapoczątkował działanie grupy poetyckiej zwanej „Niewinnymi Sercami” – „Chi Zi Yin”. W roku 1982 ukończył studia i rozpoczął pracę w Instytucie Literatury Chińskiej w Uniwersytecie Pekińskim. W 1984 otrzymał tytuł naukowy oraz posadę nauczyciela akademickiego w tym samym instytucie. W tym samym roku ożenił się z Tao Li, rok później małżeństwo doczekało się syna. 

W roku 1986 Liu Xiaobo zaczął publikować swoje teksty krytyczne w wielu różnego rodzaju magazynach. Publikacje te przyniosły mu miano „czarnego konia” z powodu jego radykalnych opinii na tematy społeczno-polityczne oraz zastane doktryny. Rok później została wydana jego debiutancka książka „Krytyka z wyboru –...

Podobne wypracowania