Ludwik Mierosławski - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Ludwik Mierosławski (1814-1878) - polski wojskowy, pisarz, poeta, działacz narodowościowy i patriota.
Korzenie Mierosławskiego są mieszane, polsko-francuskie. Pochodził z rodziny szlacheckiej - jego ojcem był płk. Adam Kasper Mierosławski, adiutant francuskiego generała Davouta, matką - Kamilla Notte de Vauplex, szlachcianka francuska. Sam Ludwik urodził się we Francji, lecz w roku 1820 został przywieziony do Polski. Uczył się w szkole ojców pijarów w Łomży, później w szkole kadetów w Kaliszu. W roku 180 został podchorążym 5. Pułku Piechoty Liniowej.
Brał udział w powstaniu listopadowym (w stopniu porucznika). Po klęsce powstania wyemigrował do rodzinnej Francji, gdzie został jednym z liderów Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego oraz członkiem Młodej Polski. Wykładał również we Francuskim Instytucie Historycznym w Paryżu (historia ludów słowiańskich, lata 1839-1840).
Mierosławski miał objąć dowodzenie powstania w roku 1846, lecz został aresztowany przez pruską policję i skazany na karę śmierci. Szczęśliwie uniknął wykonania wyroku, został uwolniony z berlińskiego więzienia i wrócił do Polski, by tam stać się naczelnym wodzem polskiej armii w zaborze pruskim. Po fiasku powstania poznańskiego znów dostał się do niewoli pruskiej. Został oswobodzony dzięki wpływom Wincentego Mazurkiewicza.
W roku 1848 wyruszył do Włoch, gdzie został przywódcą sztabu armii rewolucyjnego rządu Sycylii (w Palermo). Niestety, kolejne powstanie również skończyło się kapitulacją powstańców i generał Mierosławski powrócił do Paryża. Już w kilka miesięcy później znajdował się w ogniu kolejnej rewolucji - tym razem w Karlsruhe. Po kolejnej przegranej bitwie z Prusakami podał się do dymisji i wyjechał do Paryża.
W roku 1861 został mianowany dyrektorem Polskiej Szkoły Wojskowej w Genui (Włochy). Jego praca skoncentrowana była przede wszystkim na wynajdywaniu nowych założeń taktycznych, zwłaszcza takich, które mogłyby pomóc w oswobodzeniu okupowanej Polski.
W 1863 Mierosławski powrócił do Polski i stał się szefem powstania styczniowego. Po przegranych starciach postanowił ostatecznie wycofać się z działań powstańczych oraz z polityki. Wrócił do Paryża.
Mierosławski był również poetą i pisarzem. Najbardziej znaną z jego prac jest publikacja na temat teorii wojskowości - „Rozbiór krytyczny kampanii 1831 roku”.
Podobne wypracowania do Ludwik Mierosławski - biografia, życiorys
- Zygmunt III Waza - biografia, życiorys
- José Manuel Barosso - biografia, życiorys
- Tony Blair - biografia, życiorys
- George H. W. Bush - biografia, życiorys
- Jerzy Buzek - biografia, życiorys
- Carlos Castaneda - biografia, życiorys
- Demokryt z Abdery – poglądy
- Daniel Gabriel Fahrenheit – biografia, życiorys
- Liu Xiaobo - biografia, życiorys
- Guglielmo Marconi - biografia, życiorys
- Werner von Siemens - biografia, życiorys
- Hanna Suchocka - biografia, życiorys
- Ernesto „Che” Guevara - biografia, życiorys
- Kazimierz Funk - biografia, życiorys
- Carl Maria von Weber - biografia, życiorys
- Erazm Ciołek - biografia, życiorys
- Hammurabi - biografia, życiorys
- Harry Truman - biografia, życiorys
- Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród” - na czym polegała przemiana Mary Lennox?
- Erich Hartmann – biografia, życiorys