Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Buzek - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jerzy Karol Buzek (ur. 1940) -  polski polityk, profesor nauk technicznych, wykładowca na uniwersytetach (m. in. Politechnice Śląskiej), członek i sekretarz naukowy Komitetu Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach.  Poseł na Sejm III kadencji oraz premier  Rzeczpospolitej Polskiej (1997–2001), od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji, od lipca 2009 jego przewodniczący.

Z wykształcenia inżynier chemiczny, studia ukończył na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w roku 1963. Habilitacja w roku 1979, natomiast a 1997 otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

1963 - praca w Instytucie Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach. Początek lat 70. – staż na Uniwersytecie Cambridge. W 1974 został wykładowcą na Politechnice Śląskiej, w 1994 na Politechnice Opolskiej. Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2001 został wykładowcą Akademii Polonijnej w Częstochowie, później został wybrany jej  prorektorem ds. nauki. 

W 1980 wstąpił do "Solidarności", gdzie współtworzył Komisję Porozumiewawczą Nauki. Po wprowadzeniu stanu wojennego czynnie udzielał się w „podziemiu”, przewodnicząc niejawnej Regionalnej Komisji...

Podobne wypracowania