Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

August II Mocny - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

August II Mocny urodził się dnia 12 maja 1670 roku w Dreźnie. Jego rodzicami byli Jan Jerzy III Wettyn i Anna Zofia Oldenburg. W roku 1693 poślubił Eberhardynę z Hohenzollernów. W tym czasie zasiadł na tronie Saksonii. Godność tę przejął po swoim zmarłym bracie – Janie Jerzym IV.

Przyszły władca Polski przyjął chrzest dnia 2 czerwca 1697 roku w Baden. Jeszcze w tym samym miesiącu szlachta polska wybrała go królem. Poparcie możnych panów miał również książę Conti. Stronnicy owego księcia utrudnili wjazd Augusta do Krakowa. Jednakże władca zjednał sobie nieprzychylnych panów wręczając im łapówki. W konsekwencji dnia 27 lipca 1697 roku zaprzysiągł pacta conventa, a już 15 września został koronowany na króla Polski.

Jako król Polski, rok po koronacji, August II zawarł sojusz z Danią wymierzony przeciwko Szwecji. Jeszcze w tym samym roku doszło do spotkania z Piotrem I, które odbyło się w Rawie Ruskiej. Miało ono na celu zawiązanie z Rosją sojuszu podobnego do wcześniejszego z Danią – czyli przeciwko Szwecji. W roku 1700 doszło do walki z owym państwem. Przedmiotem sporu były Inflanty. Jedną z najważniejszych bitew była ta, która odbyła się nad Dźwiną, w rok po rozpoczęciu działań militarnych....

Podobne wypracowania