Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

August III Sas - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

August III Sas urodził się dnia 17 października 1696 roku w Dreźnie. Jego ojcem był August II, pochodzący z dynastii Wettynów. Matką przyszłego króla Polski była Krystyna Eberhardyna Baryeucka.

W roku 1712 August przyjął chrzest w Bolonii. Wcześniej był wyznawcą luteranizmu – tak jak jego babka. Po przyjęciu wiary katolickiej, mógł uniezależnić się od niej. Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu władcy był ślub z Maria Józefiną z Habsburgów, który odbył się 20 sierpnia 1719 roku.

Rok 1733 to moment w historii kraju, kiedy zmarł władca August II. Jego syn, August III, porozumiał się z władcą Austrii – Karolem VI, a także carycą Anną. Porozumienie miało związek z wstąpieniem Augusta na tron Polski. Habsburg miał poprzeć jego kandydaturę, Iwanowna żądała zaś obietnicy, iż nowo obrany władca Polski nie zmieni drastycznie linii politycznej, którą realizował jego ojciec. Jak pokazała historia, poparcie sąsiadów okazało się bardzo pomocne, gdyż sejm konwokacyjny, zwołany po śmierci Augusta II, ustanowił, że cudzoziemcy nie mogą ubiegać się o polską koronę. Wtedy sojusznicy mogli wykazać się swoją lojalnością. Tak też się stało.

Sprzymierzeńcy wprowadzili na teren Polski swoje wojska, aby przeprowadzić (w...

Podobne wypracowania