Egon Schiele - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Egon Schiele, kontrowersyjny austriacki malarz i grafik, urodził się w 1890 roku w Tulln an der Donau. Już jako dziecko wykazywał zdolności plastyczne szkicując pociągi – jego ojciec Adolf był pracownikiem Austriackich Kolei Państwowych. Egon został osierocony przez ojca w wieku 15 lat, mężczyzna zmarł na kiłę. Młody Schiele został posłany do konserwatywnej wiedeńskiej Akademii der Bildenden Kunste. Kształcił się tam malarstwie i rysunku. W jego późniejszych wspomnieniach pojawia się obraz skostniałej szkoły rodzącej w młodym chłopcu lęk i frustrację.
Ważnym momentem dla przyszłej kariery artysty był rok 1907, kiedy to Schiele poznał Gustawa Klimta. Wybitny malarz dostrzegł u chłopca niezwykły talent i wspierał jego rozwój artystyczny. Rok później odbyła się pierwsza wystawa prac malarza w Klosterneuburgu. Talent Schielego nie szedł w parze z konserwatywnym profilem jego szkoły. W 1909 roku Egon rzucił Akademię i założył wraz z kolegami „Grupę Nowej Sztuki”. W tym czasie odbyła się kolejna, tym razem wiedeńska, wystawa prac młodego artysty, którą również zorganizował Gustaw Klimt. Prace Schielego były pokazywane obok malarstwa Edwarda Muncha czy Vincenta van Gogha. W 1911 roku malarz nawiązał romans z siedemnastoletnią modelką Valerie Neuzil o pseudonimie Wally. Wkrótce para zamieszkała razem, Wally pozowała do wielu portretów Schielego. Zakochani zamieszkali w Krumlovej w południowych Czechach, z daleka od purytańskiego Wiednia. Mimo to, niedługo musieli opuścić miasto, ich sposób życia wzbudził bowiem oburzenie mieszkańców. Egon i Wally przeprowadzili się do Neugelbach.
W 1912 roku artysta został oskarżony o kontakty seksualne z niepełnoletnią modelką. Policja odkryła również w jego pracowni rysunki, które zakwalifikowała jako pornograficzne. Schiele spędził w więzieniu dwadzieścia cztery dni, namalował podczas pobytu w nim serię dwunastu obrazów. W 1915 roku Schiele porzucił Wally i związał się z Edith Harms, z którą, mimo oporów jej rodziny, wziął w tym samym roku ślub. Talent artysty rozwinął się szczególnie w okresie I wojny światowej. Jego prace były coraz droższe, a sam malarz zyskał poważanie w malarskim środowisku.
Jego kariera została brutalnie przerwana. W 1918 roku na epidemie hiszpanki zmarła jego ciężarna żona, Egon Schiele zmarł trzy dni później w wieku 28 lat.
Podobne wypracowania do Egon Schiele - biografia, życiorys
- Państwo Franków - powstanie i rozwój
- Jan III Sobieski - biografia, życiorys
- Wolna elekcja 1587 r. - Zygmut III Waza królem Polski
- Krak de Chevaliers - opis zamku
- Egipt darem Nilu - co to znaczy? Argumenty na potwierdzenie tej tezy
- Epoka brązu - charakterystyka epoki
- John Wycliffe - życiorys, poglądy
- Sejm delegacyjny (1767 r.)
- Wojna we Włoszech (1943-1945)
- Pieter Bruegel - biografia, życiorys
- Wielka schizma zachodnia - przyczyny, skutki
- Tymczasowa Komisja Koordynacyjna - Solidarność
- Milovan Djilas - biografia, działalność i znaczenie w historii Jugosławii
- John Dewey - biografia, życiorys
- Emile Durkheim - biografia, życiorys
- Mao Zedong - biografia, rządy
- Maria Montessori - biografia, życiorys
- Upadek cesarstwa zachodniorzymskiego - przyczyny, skutki, konsekwencje
- Czarna ospa - epidemie w średniowieczu
- Marcello Bacciarelli - biografia, życiorys