Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Egon Schiele - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Egon Schiele, kontrowersyjny austriacki malarz i grafik, urodził się w 1890 roku w Tulln an der Donau. Już jako dziecko wykazywał zdolności plastyczne szkicując pociągi – jego ojciec Adolf był pracownikiem Austriackich Kolei Państwowych. Egon został osierocony przez ojca  w wieku 15 lat, mężczyzna zmarł na kiłę. Młody Schiele został posłany do konserwatywnej  wiedeńskiej Akademii der Bildenden Kunste. Kształcił się tam malarstwie i rysunku. W jego późniejszych wspomnieniach pojawia się obraz skostniałej szkoły rodzącej w młodym chłopcu lęk i frustrację.

Ważnym momentem dla przyszłej kariery artysty był rok 1907, kiedy to Schiele poznał Gustawa Klimta. Wybitny malarz dostrzegł u chłopca niezwykły talent i wspierał jego rozwój artystyczny. Rok później odbyła się pierwsza wystawa prac malarza w Klosterneuburgu. Talent Schielego nie szedł w parze z konserwatywnym profilem jego szkoły. W 1909 roku Egon rzucił Akademię i założył wraz z kolegami „Grupę Nowej Sztuki”. W tym czasie odbyła się kolejna, tym razem wiedeńska, wystawa prac młodego artysty, którą również zorganizował Gustaw Klimt. Prace Schielego były pokazywane obok malarstwa Edwarda Muncha czy Vincenta van Gogha. W 1911 roku malarz nawiązał romans z siedemnastoletnią...

Podobne wypracowania