Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Egon Schiele - biografia, życiorys

Egon Schiele, kontrowersyjny austriacki malarz i grafik, urodził się w 1890 roku w Tulln an der Donau. Już jako dziecko wykazywał zdolności plastyczne szkicując pociągi – jego ojciec Adolf był pracownikiem Austriackich Kolei Państwowych. Egon został osierocony przez ojca  w wieku 15 lat, mężczyzna zmarł na kiłę. Młody Schiele został posłany do konserwatywnej  wiedeńskiej Akademii der Bildenden Kunste. Kształcił się tam malarstwie i rysunku. W jego późniejszych wspomnieniach pojawia się obraz skostniałej szkoły rodzącej w młodym chłopcu lęk i frustrację.

Ważnym momentem dla przyszłej kariery artysty był rok 1907, kiedy to Schiele poznał Gustawa Klimta. Wybitny malarz dostrzegł u chłopca niezwykły talent i wspierał jego rozwój artystyczny. Rok później odbyła się pierwsza wystawa prac malarza w Klosterneuburgu. Talent Schielego nie szedł w parze z konserwatywnym profilem jego szkoły. W 1909 roku Egon rzucił Akademię i założył wraz z kolegami „Grupę Nowej Sztuki”. W tym czasie odbyła się kolejna, tym razem wiedeńska, wystawa prac młodego artysty, którą również zorganizował Gustaw Klimt. Prace Schielego były pokazywane obok malarstwa Edwarda Muncha czy Vincenta van Gogha. W 1911 roku malarz nawiązał romans z siedemnastoletnią modelką Valerie Neuzil o pseudonimie Wally. Wkrótce para zamieszkała razem, Wally pozowała do wielu portretów Schielego. Zakochani zamieszkali w Krumlovej w południowych Czechach, z daleka od purytańskiego Wiednia. Mimo to, niedługo musieli opuścić miasto, ich sposób życia wzbudził bowiem oburzenie mieszkańców. Egon i Wally przeprowadzili się do Neugelbach.

W 1912 roku artysta został oskarżony o kontakty seksualne z niepełnoletnią modelką. Policja odkryła również w jego pracowni rysunki, które zakwalifikowała jako pornograficzne. Schiele spędził w więzieniu dwadzieścia cztery dni, namalował podczas pobytu w nim serię dwunastu obrazów. W 1915 roku Schiele porzucił Wally i związał się z Edith Harms, z którą, mimo oporów jej rodziny, wziął w tym samym roku ślub. Talent artysty rozwinął się szczególnie w okresie I wojny światowej. Jego prace były coraz droższe, a sam malarz zyskał poważanie w malarskim środowisku.

Jego kariera została brutalnie przerwana. W 1918 roku na epidemie hiszpanki zmarła jego ciężarna żona, Egon Schiele zmarł trzy dni później w wieku 28 lat.

Podobne wypracowania do Egon Schiele - biografia, życiorys