Pieter Bruegel - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Pieter Bruegel, a właściwie Breughel (w 1559 roku wyrzucił „h” ze swojego nazwiska i zaczął podpisywać się Bruegel) to znakomity malarz niderlandzki specjalizujący się w pejzażach. Jego życie toczyło się wokół konfliktów religijnych w Niderlandach za czasów panowania hiszpańskiego, nie mamy jednak wzmianek na temat tego, by malarz przybierał w swych dziełach jakąkolwiek postawę polityczną.
Bruegel urodził się w mieście Broghel w 1525 roku. Nie ma wiele informacji na temat jego wczesnej młodości, wiemy natomiast, że naukę rozpoczynał od współpracy z Pieterem Coeckiem, dla którego w latach 50. tworzył początkowo ryciny. W tym czasie pracował również z Pieterem van der Haydenem i Filipem Gelle. W 1551 został przyjęty do cechu-bractwa św. Łukasza w Antwerpii.
W latach 1552-1554 Bruegel odbył podróż do Włoch, gdzie zachwyciły go alpejskie pejzaże i od tej pory natura stała się dla niego twórczą inspiracją. Często w swych dziełach poruszał też tematykę życia prostych ludzi, dlatego później przywarł do niego przydomek „Chłopski”. Nieobce mu były również obrazy związane z religią, jednak jak zostało wspomniane już wcześniej, nie przyjmował jednoznacznej postawy w opowiadaniu się po którejkolwiek stronie (należy pamiętać, że czasy, w których żył to trwająca od kilku lat reformacja), a jego sztuka zahacza o głębszy przekaz.
Po powrocie z Włoch (a także z Francji) Bruegel przyłączył się do kręgu humanistów. W tym okresie powstały między innymi takie dzieła jak „Pejzaż z upadkiem Ikara” (1558), „Przysłowia niderlandzkie” (1559), „Walka karnawału z postem” (1559) czy „Upadek zbuntowanych aniołów” (1562).
W 1563 roku ożenił się z córką swojego pierwszego pracodawcy Coecka-Meyeken i wyjechał do Brukseli, gdzie osiadł na stałe. „Wieża Babel” (1563), „Pokłon Trzech Króli” (1564), „Rzeź niewiniątek” (1565), „Nawrócenie Szawła” (1567), „Ślepcy” (1568)-to tylko niektóre z dzieł powstałe w czasie jego życia w Brukseli. Bruegel był już wtedy cenionym artystą, dynastia Habsurgów kolekcjonowała jego obrazy (kolekcja „Wiejski taniec”).
Bruegel czerpał inspiracje do swych obrazów z codzienności-życie na wsi, zabawy, uczty, praca, a wszystko to wplecione w niesamowite krajobrazy, dopracowane do najdrobniejszych szczegółów. Sceny religijne, mitologiczne ustępujące pięknu natury, ale również okrutne aspekty życia (jak np. w „Rzezi niewiniątek”), jego trudne strony („Ślepcy”). Różnorodność tematyki, jaką poruszał i sposób jej przedstawiania zachwycały nie tylko współczesnych malarzowi, ale również i kolejne pokolenia, także do dziś.
Breugel zmarł w Brukseli 5 czerwca 1569 roku.
Podobne wypracowania do Pieter Bruegel - biografia, życiorys
- Uchwały sejmu porozbiorowego (1773-1775)
- Państwo Franków - powstanie i rozwój
- Jan III Sobieski - biografia, życiorys
- Wolna elekcja 1587 r. - Zygmut III Waza królem Polski
- Krak de Chevaliers - opis zamku
- Egipt darem Nilu - co to znaczy? Argumenty na potwierdzenie tej tezy
- Epoka brązu - charakterystyka epoki
- John Wycliffe - życiorys, poglądy
- Sejm delegacyjny (1767 r.)
- Wojna we Włoszech (1943-1945)
- Egon Schiele - biografia, życiorys
- Wielka schizma zachodnia - przyczyny, skutki
- Tymczasowa Komisja Koordynacyjna - Solidarność
- Milovan Djilas - biografia, działalność i znaczenie w historii Jugosławii
- John Dewey - biografia, życiorys
- Emile Durkheim - biografia, życiorys
- Mao Zedong - biografia, rządy
- Maria Montessori - biografia, życiorys
- Upadek cesarstwa zachodniorzymskiego - przyczyny, skutki, konsekwencje
- Czarna ospa - epidemie w średniowieczu