Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pieter Bruegel - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pieter Bruegel, a właściwie Breughel (w 1559 roku wyrzucił „h” ze swojego nazwiska i zaczął podpisywać się Bruegel) to znakomity malarz niderlandzki specjalizujący się w pejzażach. Jego życie toczyło się wokół konfliktów religijnych w Niderlandach za czasów panowania hiszpańskiego, nie mamy jednak wzmianek na temat tego, by malarz przybierał w swych dziełach jakąkolwiek postawę polityczną.

Bruegel urodził się w mieście Broghel w 1525 roku. Nie ma wiele informacji na temat jego wczesnej młodości, wiemy natomiast, że naukę rozpoczynał od współpracy z Pieterem Coeckiem, dla którego w latach 50. tworzył początkowo ryciny. W tym czasie pracował również z Pieterem van der Haydenem i Filipem Gelle. W 1551 został przyjęty do cechu-bractwa św. Łukasza w Antwerpii.

W latach 1552-1554 Bruegel odbył podróż do Włoch, gdzie zachwyciły go alpejskie pejzaże i od tej pory natura stała się dla niego twórczą inspiracją. Często w swych dziełach poruszał też tematykę życia prostych ludzi, dlatego później przywarł do niego przydomek „Chłopski”. Nieobce mu były również obrazy związane z religią, jednak jak zostało wspomniane już wcześniej, nie przyjmował jednoznacznej postawy w opowiadaniu się...

Podobne wypracowania