Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emile Durkheim - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Émile Durkheim to pochodzący z Francji filozof, socjolog i pedagog. Przyszedł na świat 15 kwietnia 1858 roku. Napisał wiele dzieł takich jak „O podziale pracy społecznej”, „Zasady metody socjologicznej”, „Le suicide. Étude de sociologie” czy „Elementarne formy życia religijnego”. Założył i redagował pismo Année Sociologique. Stworzył oryginalną koncepcję socjologiczną, którą zastosował w badaniach empirycznych. Wykładał jako profesor w Bordeaux, a od 1895 roku kierował pierwszą w Europie katedrą socjologii. Od 1902 roku wykładał na Sorbonie.

Durkheim to wybitny i słynny przedstawiciel socjologizmu, który miał ogromny wpływ na rozwój tej dziedziny nauk. Uważał, że rzeczywistość społeczna jest rzeczywistością swoistą, zastaną przez jednostkę  i przez jednostkę przyswajaną, a społeczeństwa nie należy traktować jako sumy jednostek.

Durkheim sądził, że istnieją materialne i niematerialne fakty społeczne. Te pierwsze  to strukturalne składniki społeczeństwa, które związane są z rozmieszczeniem ludności, kanałami informacyjnymi- jak kościół czy inne instytucje. Niematerialnymi faktami społecznymi są moralność- jako świadomość zbiorowa, zbiorowe wyobrażenie...

Podobne wypracowania