Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marcello Bacciarelli - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Postać Marcello Bacciarellego kojarzymy przede wszystkim z osobą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ponieważ malarz ten pracował na królewskim dworze i wiele z jego dzieł nadal zdobi sale Zamku Królewskiego w Warszawie.   

Bacciarelli urodził się w roku 1731 w Rzymie. Niewiele wiemy na temat jego wczesnej młodości, wiemy natomiast, że w roku 1753 trafił do Drezna na dwór Augusta III, u którego pełnił paroletnią służbę. W 1764 roku otrzymał propozycję objęcia profesury na Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, zdecydował się jednak na wyjazd do Wiednia, gdzie przez następne dwa lata pracował dla Marii Teresy. W tym okresie również Stanisław August, który świeżo objął rządy w Polsce, wyszedł w kierunku Bacciarellego z propozycja, by ten przyjechał do Zamku Królewskiego w Warszawie i tam pracował jako nadworny malarz. Bacciarelli musiał jednak najpierw wywiązać się z obowiązków wobec cesarzowej i dopiero w 1766 roku przeniósł się na stałe do Warszawy.

Współpraca króla i malarza układała się bardzo dobrze, Poniatowski jako władca oświecony miał wpływ na to, w jakim kierunku szły prace Bacciarellego. Z jego inicjatywy powstała między innymi szkoła artystyczna nazywana...

Podobne wypracowania