Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Montessori - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maria Montessori, jedna z najwybitniejszych pedagogów XX wieku, urodziła się we włoskim  Chiaravalle w 1870 roku. Edukację rozpoczęła w wieku sześciu lat w rzymskiej szkole publicznej. W jej późniejszych wspomnieniach z tamtego okresu pojawia się obraz skostniałej szkoły, która nie rozwija aktywności ani ciekawości świata dzieci. Dzięki swej upartości i łamaniu stereotypów, jako pierwsza kobieta we Włoszech w 1896 roku ukończyła studia wyższe z dziedziny medycyny. Uzyskała również doktorat z psychiatrii. Przez cały okres studiów interesowała się pedagogiką i metodami wychowawczymi, dlatego zaraz po zdobyciu wykształcenia oddała się pracy pedagogicznej.

W 1897 r. Montessori rozpoczęła pracę w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Rzymskiego. Zajmowała się wówczas przede wszystkim opieką nad dziećmi upośledzonymi umysłowo. Wówczas ukształtowała się jej postawa życiowa oraz podwaliny późniejszych innowacyjnych technik pedagogicznych, które stosowała. Montessori zauważyła, że pod odpowiednią opieką i przy zaangażowaniu wychowawców upośledzone dzieci szybko się rozwijają i przyswajają wiedzę pozornie dla nich niedostępną. Fakt ten utwierdził pedagog w przekonaniu, że każde...

Podobne wypracowania