Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna we Włoszech (1943-1945)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po zakończeniu zmagań w Afryce Północnej alianci zyskali możliwość dokonania bezpośredniego uderzenia w kraj Mussoliniego. Królestwo Włoch było osłabione krwawymi walkami w Afryce, dlatego też wojska koalicji antyhitlerowskiej spodziewały się szeregu szybkich zwycięstw. Dzięki nim miano wyeliminować jednego z najważniejszych sojuszników Hitlera w Europie.

Uderzenie w kierunku faszystowskich Włoszech rozpoczęto 10 lipca 1943 roku poprzez realizację operacji „Husky”. Jej celem było zajęcie wyspy Sycylii, skąd można by dogodnie prowadzić dalsze desanty w kierunku terenów wroga. Ostatecznie do 17 sierpnia udało się zdobyć całość wyspy.

Liczne klęski armii włoskiej wywołały żywą reakcję w społeczeństwie włoskim. Nie kryło ono swego niezadowolenia z postępów wojny i domagało się zmian. Dlatego też Wielka Rada Faszystowska za zgodną króla postanowiła odsunąć od władzy Mussoliniego, a na jego miejsce obsadzić Pietro Badoglio. Nowy premier chcąc zyskać na czasie zapewniał Hitlera o mocy sojuszu włosko-niemieckiego. Jednocześnie jednak rząd Królestwa rozpoczął negocjacje pokojowe z aliantami. Porozumienie zostało podpisane 3 września 1943 na Sycylii, a ogłoszono je pięć dni później - 8 września.

Jednocześnie...

Podobne wypracowania