Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Wycliffe - życiorys, poglądy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Okres wielkiej schizmy zachodniej przyczynił się do drastycznego załamania się autorytetu Kościoła w Europie, co wiązało się to także z ogólnym spadkiem zaufania społecznego do instytucji kościelnych oraz samego duchowieństwa. Dodatkowo pozycja papiestwa na prowincji była systematycznie osłabiana przez skrajny wręcz fiskalizm, jaki wprowadził za swojego pontyfikatu Jan XXII. Wówczas to papiestwo, będąc pozbawione większości stałych dochodów z utraconego Państwa Kościelnego, we wszelki możliwy sposób starało się pozyskać pieniądze na swoją kosztowną działalność. Podstawą dochodów Stolicy Apostolskiej stały się tzw. annaty, czyli olbrzymie opłaty, jakie uiszczali na rzecz papieża nowo mianowani przez niego wyżsi duchowni w kluczowych oraz najbardziej dochodowych europejskich diecezji. Oprócz tego Jan XXII zarządził podniesienie świętopietrza a także bezczelnie kontynuował pobieranie wprowadzonego przez Innocentego III specjalnej dziesięciny na finansowanie krucjat, które przecież definitywnie zakończyły się jeszcze w poprzednim stuleciu.

Wszystkie powyższe aspekty surowej polityki finansowej prowadzonej przez papiestwo, stopniowo przyczyniły się do wzrostu aktywności zwolenników natychmiastowych gruntownych reform w...

Podobne wypracowania