Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan III Sobieski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Sobieski przyszedł na świat 17 sierpnia 1629 r. w Olesku (obecnie miasteczko na Ukrainie). Był synem Jakuba Sobieskiego – kasztelana krakowskiego – oraz Zofii Teofili z Daniłowiczów. Za pośrednictwem matki był spokrewniony z rodem Żółkiewskich, z którego wywodził się jego pradziad – Stanisław Żółkiewski. To właśnie hetman wielki koronny stanowił dla niego wzór patrioty i żołnierza.

Edukacja młodego Jana Sobieskiego przebiegała w myśl reguł ustalonych przez ojca. Szczególny nacisk został położony na języki obce, a także „umiejętności” całkiem nietypowe: utrzymywanie higieny, pobożność i umiejętność relaksacji. W latach 1640–1643 Jan Sobieski uczęszczał do Kolegium Nowodworskiego w Krakowie. Jego nauczycielami byli Andrzej Lipiński, Samuel Kruszewicz oraz Jan Cynarski. To oni wbili do głowy przyszłemu królowi obraz wodza – żołnierza, który zerwie z typową obyczajnością szlachecką i zadba o właściwe sterowanie państwem.

Kolejne trzy lata spędził Jan Sobieski na Wydziale Filozoficznym Akademii Krakowskiej. Po ukończeniu studiów przyszły król potrafił biegle posługiwać się łaciną i niemieckim, znał także podstawy tureckiego. Dodatkowymi atutami były doskonała...

Podobne wypracowania