Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alfred Hitchcock - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Brytyjski reżyser urodził się w Londynie w 1899 roku. O jego dzieciństwie wiadomo niewiele. Uchodził za samotnika, otyłość utrudniała mu kontakty z przyjaciółmi. Późno dojrzał do związków z kobietami. W młodości Hitchcock nie interesował się filmem – studiował inżynierię. Do kina doszedł poprzez zainteresowanie fotografią.

W 1920 roku praca przy projektowaniu napisów do niemych filmów pozwoliła mu na poznanie londyńskiego środowiska filmowego. Pierwszym filmem wyreżyserowanym przez Alfreda Hitchcocka był „Lokator” nakręcony w 1926 roku. Fabuła tego filmu genialnego reżysera na stale określiła wachlarz tematów, które poruszał w swych dalszych dziełach. Reżyser skupiał się przede wszystkim na  przedstawieniu niewinnych i nieświadomych osób wplątanych w dziwne zbiegi okoliczności lub niezależne od nich wydarzenia. W twórczości artysty widać silne inspiracje literaturą Franza Kafki. Wkrótce sława pioniera thrillera psychologicznego doszła do Hollywood. O przyjazd Hitchcocka do USA zabiegał przede wszystkim David O. Selznick.

W 1956 roku artysta otrzymuje obywatelstwo amerykańskie. Pierwszym filmem wyreżyserowanym przez  Hitchcocka w Stanach była Oscarowa „Rebeka”...

Podobne wypracowania