Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Działalność rządu Władysława Sikorskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wybuch II wojny światowej sprawił, że po raz kolejny ziemie polskie znalazły się pod okupacją wroga. Spowodowało to, że w czasie trwania kampanii wrześniowej rząd polski opuścił kraj i dostał się do Rumunii, skąd niestety został internowany. Jednak dzięki uprawnieniom nadanym przez konstytucję, mianowano nowego prezydenta - Władysława Raczkiewicza, wskutek czego rząd polski przeniósł się do Francji i tym samym ciągłość państwa polskiego została zachowana.

30 września 1939 powołano nowy rząd koalicyjny. W jego skład wchodziła tzw. grupa czwórka, czyli PPS-WRN, SL-ROCH, SP i SN. Na prezesa rady ministrów wybrano Władysława Sikorskiego. Zadaniem nowo powstałego rządu była walka o wyzwolenie Rzeczypospolitej spod rąk okupantów. W tym celu już w 1939 roku zaczęto tworzyć we Francji armię polską, a nowy rząd został od razu uznany przez Wielką Brytanię oraz Francję. Po klęsce francuzów, w 1940 władze polski zmuszone były po raz kolejny zmienić swoją siedzibę - tym razem przeniosły się do Londynu. Tam też powołano do istnienia Polskie Siły Zbrojne. Ponadto rozpoczęto tworzenie Polskiego Państwa podziemnego, ewenementu na skalę światową.

Ważnym wydarzeniem był atak Niemiec na ZSRR. Od tego momentu Rosja sowiecka stawała się częścią koalicji...

Podobne wypracowania