Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Reformacja i kontrreformacja w Europie - opracowanie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nie jest niczym dziwnym, iż ruch reformatorski w Kościele katolickim rozpoczął się w  Niemczech. Wszak to właśnie Kościół był instytucją o uprzywilejowanej pozycji na terenie tego państwa, był największym posiadaczem ziemskim, zarządcą ogromnych dóbr i bogactw, na które przecież składali się hojnie (choć z przymusu) zarówno chłopi jak i mieszczanie, płacąc liczne i wysokie podatki przeznaczone na cele religijne. Stąd też nienawidzono tam papiestwa, które utrzymywało się z owych darowizn, a ponadto zresztą często popadało ono w liczne konflikty z cesarzami niemieckimi.

Jak można się domyślić, atmosfera wokół Kościoła była niezbyt ciekawa – chłopi i mieszczanie opłacający jego luksusy, jednocześnie łakomym okiem spoglądali na wszelkie Kościelne dobra. Również ubogie rycerstwo pragnęło zagarnąć majątek, jakim zarządzał kler, nie wspominając już o marzeniach książąt, którzy skrycie pragnęli przejąć kapłańskie ziemie, które  były przecież bardzo rozległe. Można powiedzieć, że w Niemczech wszystko co służyło krytyce Kościoła, było mile widziane.

Od krytyki Kościoła katolickiego rozpoczął Marcin Luter, który w 1517 roku wystąpił przeciw odpustom, które według doktryny głoszonej...

Podobne wypracowania