Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edouard Manet - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Édouard Manet to jeden z najsłynniejszych malarzy XIX wieku i jeden z przedstawicieli impresjonizmu.

Przyszedł na świat w Paryżu 23 stycznia 1832 roku w zamożnej mieszczańskiej rodzinie. Jego ojciec był prawnikiem, a także szefem gabinetu Ministerstwa Sprawiedliwości, matka natomiast wywodziła się z rodziny arystokratycznej (była spokrewniona ze szwedzką rodziną królewską).

W roku 1838 Manet zaczął chodzić do szkoły w Vaugirard, nauka jednak średnio go interesowała i po pewnym czasie rodzice zdecydowali się go przenieść do renomowanego College Rollin, gdzie rozpoczął naukę w 1842, poprawy w podejściu jednak nie było widać, ujawnił się za to wtedy talent malarski Édouarda. Lekcji rysunku udzielał mu jego wuj, który jako pierwszy dostrzegł szczególne artystyczne uzdolnienia chłopca. Zabierał go więc także na wycieczki do Luwru.

W 1847 Manet chciał dostać się do Wyższej Szkoły Morskiej, jednak po dwukrotnym oblaniu egzaminu zniechęcił się i od tej pory postanowił w całości poświęcić się malarstwu. W 1850 roku zaczął więc chodzić do pracowni Thomasa Couture’a, gdzie studiował do roku 1856.

Dwa lata później wystawił swoje prace w Salonie Paryskim, i od tej pory był z nim nierozerwalnie związany przez całą...

Podobne wypracowania