Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Auguste Renoir - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Auguste Renoir był wybitnym przedstawicielem impresjonizmu. Urodził się w Limoges we Francji jako syn krawca Leonarda Renoir oraz szwaczki Marguerite Merlet. Miał sześcioro rodzeństwa.

Jego pierwszym zawodem była praca w paryskiej fabryce porcelany. Oddawał się zajęciu zdobienia porcelanowych wyrobów przez pięć lat, do roku 1858, kiedy manufaktura zbankrutowała pod wpływem dominacji maszyn zdobniczych. Kolejnym zajęciem młodego Augusta było ozdabianie chińskich wachlarzy oraz tkanin.

Renoir z pasją kopiował dzieła wielkich mistrzów, chociażby Watteau czy Rubensa. Wpływ rubensowski był zawsze widoczny w jego pracach w radosnym przedstawianiu zmysłowej strony życia.

Od 1862 roku zaczął uczęszczać do pracowni Charlesa Gleyre’a, równolegle ucząc się w paryskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego pierwszy wystawiony w Salonie obraz zatytułowany był „Esmeralda” (1864) i powstał zainspirowany „Dzwonnikiem z Notre Dame”. Dzieło to nie zachowało się, ponieważ Renoir zniszczył je w przypływie krytycyzmu. Renoir przyjaźnił się z impresjonistami: Monetem, Sisley’em, Bazillem. Malarze wyjeżdżali razem, by malować w plenerze. Renoir ulegał wpływom twórczości takich artystów jak Eugene Delacroix, Gustave...

Podobne wypracowania