Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Benjamin Franklin - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Benjamin Franklin jest najlepszym przykładem na to, jak można się wybić, nie mając znaczącego pochodzenia czy szczególnych bogactw. Franklin pochodził bowiem z bardzo biednej robotniczej rodziny, miał kilkanaścioro rodzeństwa, jednak dzięki determinacji i ciężkiej pracy stał się jednym z najznamienitszych polityków Stanów Zjednoczonych. Był twórcą bardzo wszechstronnym. Zajmował się nie tylko polityką, ale także filozofią, dziennikarstwem. Był także wynalazcą.

Urodził się w 1706 roku. W ciągu swojego życia dokonał rozmaitych odkryć. Stworzył tzw. butelkę lejdejską, która służyła do gromadzenia piorunów i była pierwszym kondensatorem. Ładunki elektryczne sprowadzał do niej za pomocą mokrych sznurów latawca. Uważa się Franklina za wynalazcę piorunochronu, choć wiadomo, że w tym samym czasie podobnego odkrycia dokonał Václav Prokop Diviš, pochodzący z Czech. Franklin wykazał również, że ładunki naładowane tak samo – odpychają się, a te naelektryzowane odmiennie – przyciągają.

Jego działalność polityczna cechowała się dużym humanitaryzmem – walczył z niewolnictwem oraz dyskryminacją czarnoskórych obywateli. W 1776 roku brał udział w tworzeniu Deklaracji Niepodległości Stanów...

Podobne wypracowania