Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Benjamin Franklin - biografia, życiorys

Benjamin Franklin jest najlepszym przykładem na to, jak można się wybić, nie mając znaczącego pochodzenia czy szczególnych bogactw. Franklin pochodził bowiem z bardzo biednej robotniczej rodziny, miał kilkanaścioro rodzeństwa, jednak dzięki determinacji i ciężkiej pracy stał się jednym z najznamienitszych polityków Stanów Zjednoczonych. Był twórcą bardzo wszechstronnym. Zajmował się nie tylko polityką, ale także filozofią, dziennikarstwem. Był także wynalazcą.

Urodził się w 1706 roku. W ciągu swojego życia dokonał rozmaitych odkryć. Stworzył tzw. butelkę lejdejską, która służyła do gromadzenia piorunów i była pierwszym kondensatorem. Ładunki elektryczne sprowadzał do niej za pomocą mokrych sznurów latawca. Uważa się Franklina za wynalazcę piorunochronu, choć wiadomo, że w tym samym czasie podobnego odkrycia dokonał Václav Prokop Diviš, pochodzący z Czech. Franklin wykazał również, że ładunki naładowane tak samo – odpychają się, a te naelektryzowane odmiennie – przyciągają.

Jego działalność polityczna cechowała się dużym humanitaryzmem – walczył z niewolnictwem oraz dyskryminacją czarnoskórych obywateli. W 1776 roku brał udział w tworzeniu Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz konstytucji tego kraju. Był także doskonałym dyplomatą. W 1776 roku udał się do Francji, by przekonywać tamtejszy rząd o słuszności poparcia dla rewolucji amerykańskiej. Inną zasługą w dziedzinie dyplomacji było zawarcie pokojowego traktatu z Anglią w 1783 roku. W tym samym roku Franklin przyczynił się do zawarcia korzystnego traktatu gospodarczego ze Szwecją.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że oprócz piorunochronu, Franklin wynalazł także inne praktyczne rzeczy, choćby fotel bujany czy okulary dwuogniskowe, a także wnosił o konieczności rozróżniania czasu na letni i zimowy, co w ówczesnych czasach nie spotkało się ze zrozumieniem społeczeństwa.

Był także wolnomularzem, należał więc do loży masońskiej – tajnego stowarzyszenia naukowców, ludzi sztuki oraz elit intelektualnych, których celem było doskonalenie duchowe oraz naukowe. Od zawsze wokół masonerii tworzyły się rozmaite legendy, jednak ile z nich jest prawdą – nie dowiemy się tego nigdy.

Benjamin Franklin zmarł w 1790 roku w Filadelfii.

Podobne wypracowania do Benjamin Franklin - biografia, życiorys