Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna radziecko-fińska

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pomysł o ataku na Finlandię dojrzewał w Rosji od dłuższego czasu. Stalin obawiał się, że granica z tym państwem przebiega zbyt blisko bardzo istotnego miasta, jakim był Leningrad oraz strategicznej linii kolejowej Leningrad – Murmańsk. Już w roku 1938 próbowano wywierać naciski na stronę fińską. Wówczas miały one jednak charakter jedynie dyplomatyczny. Wydarzenia roku 1939, a zwłaszcza porozumienia z Hitlerem spowodowały, że ZSRR wyswobodziło się od ograniczeń. 

W październiku 1939 ZSRR wysunęło żądania wobec Finów – na Kreml przyjechać miał Minister Spraw Zagranicznych wyposażony w nadzwyczajne pełnomocnictwa. Finlandia nie zamierzała jednak Rosji ułatwiać zadania. Nie zgodzono się więc na warunki i rozpoczęto przygotowania do odparcia ataku. Sytuacja nie wyglądała jednak zbyt dobrze. Państwa skandynawskie wcale nie planowały udzielić swojego poparcia, a Szwecja wręcz odmówiła nawet przychylności (nie zgodzono się na transport broni i wojska przez to terytorium).
 
Finowie musieli więc starać się przeciągać negocjacje. Rokowania, jak można się było spodziewać, nie przyniosły żadnego skutku i w ZSRR zapadła decyzja o ataku. Finlandia oskarżona została o ataki artyleryjskie i 29 listopada Moskwa zerwała stosunki...

Podobne wypracowania