Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bernini - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gianlorenzo (właściwie: Giovanni Lorenzo) Bernini, czyli pochodzący z Włoch architekt, malarz i rzeźbiarz, był głownym przedstawicielem baroku, a nawet miał znaczący wpływ na jego rozwój w Europie.

Bernini urodził się w Neapolu w 1598 roku, a już jako kilkuletni chłopiec wyjechał z ojcem do Rzymu (jego ojciec, Pietro Bernini był również rzeźbiarzem). Tam okazało się, że mały Giovanni posiada w sobie artystyczny potencjał i niezwykły talent, którymi wzbudził zainteresowanie samego papieża Pawła V już jako jedenastoletni chłopiec. Dziełami, które tworzył młody artysta zainteresował się również kardynał Borghese i parę lat później zlecił Berniniemu wykonanie kilku rzeźb. I tak w latach 1618 - 1625 powstały między innymi takie dzieła jak: „Dawid”, „Apollo i Dafne” czy „Eneasz”.

Po śmierci Pawła V papieżem został Urban VIII. Lata jego pontyfikatu były bardzo dobrym czasem dla Berniniego, ponieważ papież faworyzował artystę i zlecał mu wykonywanie znaczących projektów. Do najważniejszych należały prace przy bazylice św. Piotra w Rzymie (które z przerwami trwały również po śmierci Urbana VIII). Sławę związaną z budową przyniósł mu przede wszystkim baldachim wykonany...

Podobne wypracowania