Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustav Mahler - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gustav Mahler to kompozytor i dyrygent, urodzony 7 lipca 1860 roku w Kalište w Cesarstwie Austriackim, na terenie obecnej Republiki Czeskiej.

Niedługo po narodzinach Gustava jego rodzina przeniosła się do Igławy, która była wówczas kulturalnym centrum prowincji czeskiej. Tam młodzieniec poznawał muzykę ludową i wojskową, a także odwiedzał Towarzystwo Muzyczne. W wieku sześciu lat zaczął uczyć się gry na fortepianie. Już jako dziesięciolatek dawał koncerty. W 1875 roku rozpoczął naukę w wiedeńskim konserwatorium. Wówczas zaczął komponować swoje pierwsze utwory. Z tego okresu pochodzi „Sonata skrzypcowa” czy „Preludium symfoniczne”.

Kolejnym etapem jego muzycznej edukacji był Uniwersytet Wiedeński. Jednocześnie dalej komponował. Powstały wówczas „Das klagende Lied” czy „Rűbenzahl”. Jury Nagrody Beethovenowskiej, w skład której wchodził Brahms i Richter, odrzuciło prezentowany przez niego utwór. W tym samym czasie Mahler rozpoczął pracę na stanowisku dyrygenta, prowadził koncerty w Bad Hall w Górnej Austrii.

W późniejszych latach pracował także jako kapelmistrz teatru w Laibach, teatru operowego w Ołomuńcu, dyrektor Królewskiej Opery Węgierskiej...

Podobne wypracowania