Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt ZSRR - Jugosławia (1948)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na powojenny konflikt pomiędzy ZSRR a Jugosławią złożyło się kilka czynników, do których należy zaliczyć:
- zbyt niezależną politykę J. B. Tito od Moskwy. Przywódca jugosłowiański nie miał zamiaru być wykonawcą rozkazów Stalina, a jego partnerem.
- zbytnią otwartość działania J.B. Tito. ZSRR tworząc komunistyczne struktury w państwach, które później miały znaleźć się w obrębie rosyjskiej strefy wpływów zwracało baczną uwagę na pozory. Stalinowi zależało bardzo na fasadach demokracji i zachowaniu przykrywki, jakoby to ludność danego kraju dawała faktyczne poparcie komunistom. Tito od samego początku otwarcie zwalczał ideologię mu przeciwstawną, co najmocniej się ujawniło w czasie trwania wojny i zachowania wobec czetników. Dołożył wszelkich starań, aby całkowicie ich zlikwidować. Ostatecznie państwa zachodnie poparły Tito, ale sposób działania był zbyt różny od stalinowskich zasad, żeby mógł zyskać poparcie Moskwy.
kwestię Albanii. W latach 1944 - 1948 miała miejsce jak najściślejsza współpraca pomiędzy Tito a Hodżą (przywódca Albanii), która korzeniami sięgała czasów wojennych i udzielania wsparcia komunistom albańskim przez partyzantów Tito. Wsparcie...

Podobne wypracowania