Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Spór o przywództwo w świecie chrześcijańskim pomiędzy Grzegorzem VII a Henrykiem IV - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nurt reform, w targanym wewnętrznymi niepokojami średniowiecznym Kościele katolickim, zapoczątkowany przez kongregację kluniacką i kontynuowany przez papieża Leona IX stał się także myślą przewodnią pontyfikatu Grzegorza VII, który został mianowany na Stolicę Apostolską w roku 1073. W tym czasie w Cesarstwie Niemieckim panował od roku 1056  Henryk IV, który dzięki swojej charyzmie, bezwzględności w działaniu i ugruntowanej pozycji, był w stanie zdecydowanie sprzeciwić się proponowanym przez Rzym zmianom w europejskiej hierarchii, ewidentnie godzącym w jego pierwszoplanową pozycję. Starcie tych dwóch wybitnych i nietuzinkowych osobowości ukształtowało europejskie stosunki międzypaństwowe na kilkadziesiąt lat, dzieląc władców na dwa przeciwstawne obozy: papieski (gregoriański) i cesarski.

Ambicja Grzegorza VII zakładała stworzenie w chrześcijańskiej Europie nowego uniwersalistycznego porządku, w którym papież, jako zwierzchnik wszystkich władców świeckich posiadałby zdecydowaną supremację. Plany te jednak znacząco odbiegały od rzeczywistości, ponieważ począwszy od czasów cesarza Ottona I Wielkiego (962-973) to władcy niemieccy stopniowo utrwalali swoją wyższość nad papieżami, którzy to zresztą byli przecież wybierani...

Podobne wypracowania