Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zjazdy szlacheckie i wolna elekcja - zagrożenia dla Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wypracowane w trakcie pierwszego bezkrólewia, po śmierci Zygmunta Augusta, zasady wyboru nowego władcy po dziś dzień budzą kontrowersje i różnie bywają oceniane. Z jednej strony, jako naturalne przedłużenie wolności szlacheckich, oceniane są jako oczywiste, z drugiej natomiast, nie można zaprzeczyć, iż ze względu na liczne wady, przyczyniły się do stopniowej degeneracji polskiej państwowości.

Zebrany w 1573 roku sejm konwokacyjny postanowił, że elekcja odbędzie się viritim, czyli „mąż w męża” – wszyscy członkowie stanu szlacheckiego mogli w wyborze uczestniczyć. Nowo ustalone reguły zdecydowanie osłabiały władze monarszą; stała się ona niestabilna. Fakt, iż żadna dynastia nie utożsamiała się z Rzeczpospolitą uznać można niewątpliwie za niekorzystny.

Większość zagrożeń dała o sobie znać już w trakcie pierwszego sprawdzenia wolnej elekcji w praktyce. Niezwykle istotne stało się to, gdzie odbędzie się zjazd wyborczy. Wiadomo było bowiem, iż biedna szlachta nie jest w stanie przemierzać dużych odległości. Magnateria więc próbowała forsować miejsce, w którym to akurat ich kandydat miałby większe poparcie - w czasie pierwszej elekcji katolicka Warszawa rywalizować miała z „innowierczym” Lublinem.

Ponadto...

Podobne wypracowania