Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Karl Martell - Karol Młot. Charakterystyka władcy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Karol Młot to postać barwna i intrygująca, jeden z najbardziej znanych Karolingów. Urodził się w roku 686 jako nieślubne dziecko Pepina z Herstalu. Przydomek otrzymał już pośmiertnie, ale był on całkiem uzasadniony – zasłynął z odnoszonych zwycięstw nad wrogami, stąd określenie młot (czyli: „młot na wrogów”). Młot zdobył władzę w roku 727 mając 27 lat. Od tego czasu powiększał swą potęgę i robił to siłą oręża, co było poprzedzone walkami wewnątrz jego państwa. Udało mu się odnieść zarówno szereg spektakularnych zwycięstw, jak i utrzymać się u władzy, nie dzieląc jej z nikim. To drugie osiągnął posługując się zwłaszcza dyplomacją, która temu wojakowi nie była obcą sztuką.

Gdy tylko uporządkował sprawy wewnętrzne, pobił Fryzów, Sasów, Alamanów, a gdy zabawiał w Bawarii, doszła do niego wieść o Arabach, z którymi szykowała się wielka bitwa. Był to nie tylko kolejny najazd, a konfrontacja między dwiema religiami i dwiema cywilizacjami. Karol Młot zmierzył się z Arabami pod Poitiers w roku 732. To właśnie zwycięstwo zapewniło mu nieśmiertelność na kartach historii. Sama bitwa zaliczana jest do jednych z najważniejszych w historii świata. Można dyskutować, czy była decydująca w wyparciu Arabów z...

Podobne wypracowania