Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Inkowie - Cywilizacja Inków - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W Ameryce Południowej - tam, gdzie dziś istnieje wiele pomniejszych, mniej lub bardziej stabilnych państw i państewek, istniało niegdyś duże imperium, które zarządzało olbrzymimi połaciami ziem tegoż kontynentu. Było to Imperium Czterech Części, czyli Królestwo Inków.

Zalążki przyszłego Imperium Inków sięgają XII wieku n.e. Już w XVI wieku jego włości ciągnęły się wzdłuż Andów przez całe wybrzeże Pacyfiku, a zamieszkiwało je około 12 milionów ludzi. Tak rozległe państwo wymagało dobrej organizacji - zarówno od strony gospodarki, jak i samego obiegu informacji. Jak to wyglądało u Inków?

Gospodarka Inków opierała się głównie na rolnictwie, skupiając się na produkcji kukurydzy, ziemniaków, trzciny cukrowej, bawełny oraz koki. Gałęzią wspierającą była hodowla lam i alpak, głównie dla wełny, ale i kaczek i świnek morskich dla mięsa, a także - psów, które służyły głównie celom towarzyskim. W zakresie rzemiosła Inkowie zajmowali się m.in. wyrobem mis i charakterystycznych dzbanów, które nierzadko miały wysokość powyżej 1 metra. Zdobiono je prostymi figurami geometrycznymi, rzadko kiedy sięgano po proste elementy zoomorficzne. Posługiwano się głównie...

Podobne wypracowania