Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Niepodległe Państwo Chorwackie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Niepodległe Państwo Chorwackie istniało w latach 1941–1945, zostało powołane do życia decyzją Ante Pavelicia. Zaistnienie niepodległego państwa wiązało się z rozszerzeniem eksterminacji Cyganów, Żydów, jak również ludności prawosławnej.

Według ideologii stworzonej jeszcze w latach dwudziestych, kiedy to Pavelić powołał do istnienia organizację ustaszy (słowo oznacza buntowników, powstańców; sprzeciwiali się dyktaturze króla Aleksandra I i istnieniu Jugosławii; chcieli własnego państwa chorwackiego), Chorwacja miała być państwem narodowym, gdzie jedyną religią będzie katolicyzm. Państwo powstało dzięki wykorzystaniu sytuacji – agresji Niemiec hitlerowskich na Jugosławię. Objęło swym zasięgiem jednak nie tylko tereny chorwackie, ale także Bośnię i Hercegowinę oraz Srem. Miało powierzchnię 92, 5 tys. km. kwadratowych.

Za podstawę ustrojową przyjęło system funkcjonujący z III Rzeszy: oparcie się o ustawy norymberskie, kult wodza, dążenie do jednolitości. Oparto się także na ideologicznej propagandzie nazistowskiej, która wywodziła korzenie Niemców od Gotów. Ich potomkami mieli także być Chorwaci. Nie uznawano istnienia narodów, które uznano za niższe rasą, jak Serbów, Cyganów,...

Podobne wypracowania