Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eric Satie - biografia, życiorys

Erik (Eric) Satie  to francuski kompozytor, który przyszedł na świat 17 maja 1866 roku w Honfleur.

Już od lat młodości Satie miał opinię ekscentryka. Od 1879 roku studiował w paryskim konserwatorium. Obecnie uznaje się go za prekursora artystycznych kierunków awangardowych, które powstawały pod wpływem jego twórczości, już po jego śmierci.

Eric komponował opery, operetki, pieśni, balety i utwory fortepianowe. Jego kompozycje są mroczne i dekadenckie. Ich charakter elektryzuje i fascynuje współczesnych, a jednocześnie bulwersował niegdyś opinię publiczną.

Przełomem w twórczości Satie okazał się okres, kiedy czerpał on z romantycznych elementów w stylu Wagnera. Zrównoważyło to jego kompozycje, wcześniej pełne dramatyzmu i wzniosłości.

Eric uważał, że muzyka powinna wypełniać przestrzeń słuchacza, wpływać na jego nastrój, ale nie absorbować zbyt wiele uwagi. Określał to mianem „musique d’ameublement”.

Fascynacja jego twórczością była przyczyną powstania grupy kompozytorów „Les Six”. Jego utwory inspirowały także Claude’a Debbusy’ego, Johna Cage’a oraz Yanna Tiersena.

Satie, kompozytor, którego nazywano „genialnym błaznem”, zmarł 1 lipca 1925 roku w Paryżu.

Podobne wypracowania do Eric Satie - biografia, życiorys