Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michael Faraday - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wymieniając najsłynniejszych uczonych XIX wieku, nie można zapomnieć o Michaelu Faraday'u. Nie kształcił się on w żadnych elitarnych szkołach, jego rodzina nie miała tradycji naukowych, mimo to, ten ambitny, zdeterminowany samouk zdołał osiągnąć taki poziom wykształcenia, który umieszcza go w czołówce największych wynalazców XIX stulecia.

Faraday urodził się w 1791 roku. Mimo trudnych początków, zdołał on stać się profesorem na uniwersytecie w Oksfordzie oraz Akademii Królewskiej. Był także członkiem Royal Society, będącej elitarną organizacją zrzeszającą ludzi nauki.

Najbardziej interesowały Faradaya problemy z zakresu elektryczności. To on przyczynił się do rozwoju elektrodynamiki, czyli nauki mówiącej o ciałach naelektryzowanych. Był odkrywcą zjawiska indukcji elektromagnetycznej oraz zjawiska elektrolizy. Wszystkie one wiązały się z główną dziedziną zainteresowania Faradaya. Swoje odkrycia poszerzył także o elementy chemii – badacz zajmował się elektrochemią, dając podwaliny dla tej dziedziny, zajmującej się elektrycznymi aspektami reakcji chemicznych.

Naukowiec badał także właściwości materii oraz ładunków elektrycznych. Z tym związane jest tzw. zjawisko Faradaya dotyczące polaryzacji światła...

Podobne wypracowania