Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Donato Bramante - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Donato Bramante, a właściwie Donato di Angelo del Pasciuccio, był włoskim architektem i malarzem żyjącym na przełomie XV i XVI wieku.

Bramante przyszedł na świat w 1444 roku w małej miejscowości o nazwie Monte Asdrualdo niedaleko miasta Urbino, gdzie pracował i uczył się zasad perspektywy (i nie tylko) pod okiem takich znakomitych artystów jak Melozzo da Forla, Piero Della Francesca i Andrea Mantegna.

W roku 1474 Bramante przeprowadził się do Mediolanu. Wtedy w architekturze królował tam jeszcze gotyk, Bramante był natomiast pierwszym, który wprowadził do tego miasta styl renesansowy, z licznymi odwołaniami do antyku.

Od 1479 artysta służył radą, pomocą i umiejętnościami księciu Ludwikowi Sforzy, który uczynił go swym głównym architektem. Dla niego to zaprojektował i zbudował między innymi w latach 1482-1486 chór w kościele Santa Maria presso San Satiro. Tym sposobem wprowadził renesans do Lombardii.

Nieco później pracował również dla Lodovico Il Moro, a w latach 1492-1499 zajął się budową w Mediolanie kopuły i prezbiterium kościoła Santa Maria delle Grazie. Zlecono mu również drobne konstrukcje w takich miastach jak Legnano czy Pavia.

W 1499 roku okoliczności od Bramantego niezależne...

Podobne wypracowania