Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konstytucja kwietniowa (1935)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Od momentu przewrotu majowego jasne stało się, że konstytucja marcowa prędzej czy później zostanie zmieniona. Okres sanacji w gruncie rzeczy negował większość zawartych w niej założeń, co odbywało się ze szkodą dla funkcjonowania całego aparatu państwowego. Piłsudczycy mieli tego świadomość i nie ukrywali chęci stworzenia nowej ustawy zasadniczej. Takiej, która ostatecznie wzmocniłaby pozycję władzy wykonawczej kosztem wszystkich innych.

Prace nad projektem nowej ustawy trwały kilka lat. Referentem prawnym zmian miał być Stanisław Car, za którym stał m.in. Walery Sławek reprezentujący poglądy marszałka Piłsudskiego. Aby do zmian doszło należało przy obecności przynajmniej połowy posłów zdobyć 2/3 głosów. Ponieważ wnioskujący takiego poparcia w sejmie nie mieli odwołali się do fortelu regulaminowego, przez co 23 kwietnia konstytucja została przyjęta.

Konstytucja kwietniowa bardzo różniła się od swojej poprzedniczki. Przede wszystkim zmiany dotyczyły warstwy aksjologicznej – najwyższą wartości od tej pory nie był już suwerenny naród, ale państwo. Na jego czele natomiast stać miał prezydent. To pod jego zwierzchnictwem działać miał rząd (mianowanie premiera, poszczególnych ministrów), parlament (rozwiązywanie...

Podobne wypracowania