Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Seneka - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Seneka (Lucius Annaeus Seneca) urodził się około 4 r. p.n.e. w hiszpańskiej Kordobie. W odróżnieniu od swojego ojca, Seneki Retora, nazywany jest Seneką Młodszym albo Seneką Filozofem. Wywodził się z dość majętnej rodziny z średniej klasy Rzymian (ekwici). Jego ojcem był Lucius Annaeus Seneca (Maior), znany ze swojego talentu retorycznego autor Historii Rzymu, bratankiem zaś poeta Lukan.

Seneka jako mały chłopiec przybył do Rzymu. Tutaj zajęto się jego gruntowną edukacją - był kształcony w zakresie gramatyki, retoryki oraz filozofii, a zwłaszcza stoickiego jej aspektu. Ponieważ nie cieszył się nigdy dobrym zdrowiem, ok. 31-32 roku udał się na kilkuletni pobyt w Egipcie, gdzie przebywał u swojego wuja, prefekta egipskiego państwa, Gajusza Galeriusza. Nie przerywał w tym okresie swoich studiów filozoficznych.

Po powrocie do Rzymu rozpoczął życie zawodowe na posadzie adwokata. Od 33 roku zajmował urząd kwestora. Jego kariera rozwijała się szybko ze względu na zdolności mówcze, jakimi wykazywał się Seneka. Niestety został skazany na wygnanie na Korsykę (41-49) za rzekomy romans z siostrą Kaliguli Julią Sewillą, o który oskarżyła go żona cesarza Klaudiusza, Messalina oraz za poparcie dla idei republikańskich. Wówczas stworzył swoje...

Podobne wypracowania