Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Oskar Schindler - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oskar Schindler pochodził z zamożnej rodziny kupieckiej z Austro-Węgier, zubożałej w wyniku kryzysu ekonomicznego, jaki dotknął cały świat na początku lat 30. Po wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku, podobnie jak wielu innych przedsiębiorców niemieckiego pochodzenia, poszukiwał szansy na szybkie wzbogacenie się na terenie Polski podbitej przez wojska hitlerowskie.

Przeprowadził się do Krakowa, gdzie dzięki szybkiemu pozyskaniu inwestorów i przychylności niemieckich urzędników przejął Pierwszą Małopolską Fabrykę Naczyń Emaliowanych i Wyrobów Blaszanych „Rekord” w dzielnicy Płaszów i na jej podwalinach założył zakład nazwany „Niemiecką Fabryką Wyrobów Emaliowanych” („Deutsche Emailwaren-Fabrik”). Produkowano w niej garnki i menażki na potrzeby niemieckiej armii, zaś siłę roboczą stanowili Żydzi z pobliskiego obozu pracy.

Fabryka Schindlera szybko stała się jednym z niewielu miejsc w okupowanym przez Niemców Krakowie, gdzie więźniowie co prawda musieli wykonywać niewolniczą, nieodpłatną pracę, byli jednak traktowani ze względnym szacunkiem, mogli spełniać swoje obowiązki w znośnych warunkach, a przede wszystkim – nie ginęli z rąk bezdusznych strażników. W obozach pracy...

Podobne wypracowania