Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Igrzyska olimpijskie w starożytnej Grecji - dyscypliny, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Chociaż rozgrywane co cztery lata Igrzyska Olimpijskie wydają się nam tak współczesne i nowoczesne, to jednak ich korzenie sięgają starożytności. Co prawda trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, kiedy zrodziła się sama idea, lecz wiadomo, że pierwsze tego typu zawody rozgrywano już w 776 roku p.n.e. w starożytnej Grecji, a dopiero w roku 393 n.e. cesarz Teodozjusz I Wielki uznał je za pogańskie i zakazał ich organizacji.

Nazwa olimpiady pochodzi od greckiego miasta Olimpii, w której odbywały się zawody. Podobnie jak dziś, tak i dawniej igrzyska, ze względu na sporą liczbę konkurencji i zawodników, trwały kilka dni, a poprzedzała je pewnego rodzaju ceremonia otwarcia. W jej trakcie oddawano hołd Zeusowi, zaprzysięgano sędziów, którzy – podobnie zresztą jak sami zawodnicy - obiecywali uczciwość. Biorący udział w zawodach mieli występować zupełnie nago (jedynym wyjątkiem miały być wyścigi rydwanów).

Konkurencji było wiele, część z nich jest w olimpijskim kanonie po dziś dzień, jak choćby rzut oszczepem, rzut dyskiem, boks, zapasy, biegi, czy też skoki. Ponadto odbywały się wyścigi rydwanów, pentatlon (pięciobój), wyścigi w pełnym uzbrojeniu. Za cały trud włożony w walkę o zwycięstwo, wygrani otrzymywali początkowo...

Podobne wypracowania