Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ruth Benedict - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prace naukowe urodzonej w 1887 roku Ruth Benedict były kamieniem milowym w rozwoju antropologii kulturowej. Jest ona uważana za twórczynię i główną przedstawicielkę prądu myślowego znanego jako konfiguracjonizm. Benedict skupiała swą uwagę badawczą przede wszystkim na zdefiniowaniu pojęcia „kultury”.

Na podstawie analizy różnych społeczności, w tym między innymi plemion Ameryki Północnej, badaczka zdefiniowała kulturę jako –  konfigurację różnych wzorców myślenia skupionych wokół jednej osi, tak zwanego „wzoru kultury”. Tym wzorem, według Benedict, jest wspólny dla całego społeczeństwa element, wokół którego odbywa się międzyludzka integracja. „Wzór kultury” jest więc jednym z czynników budujących tożsamości danej grupy społecznej. Stąd skupienie badaczki na plemionach Ameryki Północnej – twierdziła ona, że w prymitywnych kulturach łatwiej wydobyć i określić wzór kultury. To właśnie na podstawie eksperymentów naukowych przeprowadzanych wśród Indian (plemiona Czarnych Stóp i Zuni) Benedict stworzyła największe dzieło i jednocześnie syntezę swych teorii naukowych. Były to „Wzory kultury” wydane...

Podobne wypracowania