Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Solidarność Walcząca - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Solidarność Walcząca była tajną organizacją opozycyjną, antykomunistyczną, niepodległościową działającą w Polsce w latach 1982-1990. Została założona na przełomie maja i czerwca 1982 roku we Wrocławiu przez Kornela Morawieckiego, Pawła Falickiego i innych związanych z pismem pod tytułem „Solidarność Walcząca”. Początkowo była nazywana Porozumieniem „SW”, a od października już Solidarnością Walczącą. Powstała w wyniku rozłamu we władzach podziemnej Solidarności.

W roku 1983 z organizacji lokalnej ewoluowała w ogólnopolską, z oddziałami w Katowicach, Zgorzelcu, Gorzowie, Toruniu, Lublinie i w Trójmieście. Przejawiała dużą aktywność prowadząc głównie działalność radiową, nadając audycje (również na żywo) oraz prasową, wydając ponad 130 tytułów prasowych. Wielu działaczy zostało aresztowanych przez władze PRL. Sam Morawiecki został pod koniec lat osiemdziesiątych wydalony z Polski, powrócił posługując się fałszywymi dokumentami.

Założyciele Solidarności Walczącej zarzucali NSZZ Solidarność brak zdecydowania wobec władz komunistycznych. W reżimach totalitarnych, zwłaszcza komunizmie, oraz w wojnach światowych widzieli główne zagrożenia dla wzrastającego dobrobytu światowego. Odrzucali kompromisy...

Podobne wypracowania