Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stowarzyszenie - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stowarzyszenie to zorganizowana grupa ludzi, powstająca, aby wspólnie wspierać konkretne interesy, potrzeby jej członków lub przekonania. Członkostwo jest w nich dobrowolne i nie uzyskuje się go z racji urodzenia. Najważniejszą cechą stowarzyszeń jest niezależność od państwa. Cele i założenia stowarzyszenia oraz jego struktura muszą zostać sformułowane w statucie i zaakceptowane przez sąd. 

Każdy obywatel ma prawo stworzyć stowarzyszenie lub do niego należeć. Z racji członkostwa nie uzyskuje żadnych zysków, ponieważ z założenia stowarzyszenie nie stawia sobie celów zarobkowych. Najczęściej, tworzy się je natomiast dla celów dotyczących pomocy społecznej, działalności charytatywnej, podtrzymywania tradycji narodowej, upowszechniania oświaty i edukacji społecznej, wspomagania rozwoju społeczności lokalnych. Ponieważ stowarzyszenia, w odróżnieniu od partii politycznych, nie zabiegają o poparcie władzy, nie muszę też angażować się w politykę, choć w szczególnych sytuacjach, mogą wpływać na programy partii, wyniki wyborów, opinię publiczną, a nawet działalność rządu. Wchodzą w takich wypadkach w rolę grup nacisku, grup wpływu. Najczęściej odbywa się to na zasadzie poparcia udzielonego partii i jej kandydatom....

Podobne wypracowania