Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sondaż - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sondaż – badanie tzw. surveyowe lub reprezentacyjne przeprowadzane na podstawie obserwacji zachowań, pomocą kwestionariusza. Jest badaniem socjologicznym, którego stosowanie ma na celu zebranie danych. Przeprowadzane badanie musi mieć na względzie taki dobór próby, by w efekcie uzyskać zbiór danych będących podstawą do dalszej analizy ilościowej.

Sondaże społeczne opierają się na próbie losowej. Od wielu już lat, stanowią najważniejszą techniką badań opinii i badań rynku. Na podstawie badań sondażowych powstają opisy statystyczne różnego rodzaju społeczności, zarówno w skali kraju, jak i regionu. 

Badania sondażowe charakteryzują się dużą przejrzystością i dostępnością. W przeciwieństwie bowiem do innych metod, nie zakładają ingerencji badaczy w uzyskane wyniki, ponieważ ich procedury są jasne i klarowne, i każdy może mieć do nich dostęp. Jedyne, co można by sondażom zarzucić, to sztywny kwestionariusz, z góry ustalony i nie podlegający zmianom po rozpoczęciu badania, co czasem okazuje się pułapką. 

Zadaniem badań tego typu jest zebranie danych dotyczących poszczególnych osób, ich działań oraz grup społecznych (rodziny, gospodarstwa, organizacje, szkoły, zakłady pracy...

Podobne wypracowania