Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Społeczeństwo demokratyczne - definicja, charakterystyka. Co to jest społeczeństwo demokratyczne?

Społeczeństwo demokratyczne to pojęcie odnoszące się do społeczeństwa istniejącego w ramach systemu demokratycznego, ale posiadającego, niezależnie od państwa, właściwe sobie cechy. 

Najbardziej ogólna zasada obejmująca w zasadzie wszystkie tego typu społeczeństwa wyraża się w funkcjonowaniu takiej przestrzeni życia publicznego i politycznego obywateli, która jest otwarta, w której każdy z nich może wziąć udział w wolnych, powszechnych wyborach decydujących o obsadzie stanowisk we władzach ustawodawczych (parlamencie) danego kraju. Jednak choć wszystkie społeczeństwa oparte o tę zasadę nazwać można demokratycznymi, to jednak nie wyczerpuje ona zawartości znaczeniowej tego pojęcia. Demokracja znaczyć bowiem wiele i mówiąc o społeczeństwie demokratycznym, należy pamiętać o ewolucji samego pojęcia demokracji. Poza tym państwa demokratyczne nieraz poważnie różnią się między sobą.

Kryterium społeczeństwa demokratycznego jest też obowiązujący faktycznie pluralizm. Skoro społeczeństwo składa się z ludzi o odmiennych poglądach, często sprzecznych, to nie zabrania im się wyrażania otwarcie swoich sądów, szanuje się ich bez względu na te różnice. Funkcjonujące wewnątrz tego społeczeństwa grupy, są równe wobec...

Podobne wypracowania