Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sprawiedliwość społeczna - definicja, charakterystyka. Sprawiedliwość społeczna i jej uwarunkowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sprawiedliwość społeczna to pojęcie używane w nauce ekonomii, filozofii i prawie; wieloznaczne i kontrowersyjne. Ma zastosowanie w badaniu stosunków społecznych, głównie między instytucjami, ściśle związane z ideą równości, z kwestią statusu społecznego i materialnego. Za cel stawia sobie przyznanie każdemu należnych praw, które wynikają z systemu demokratycznego, budowanie świata bardziej sprawiedliwego z pomocą powołanych do tego instytucji. Potocznie, sprawiedliwość społeczną rozumie się jako coś, co się człowiekowi należy, za wykonaną pracę lub ze względu na jego szczególne położenie, za zasługi.

Idea sprawiedliwości, mimo iż wielokrotnie dyskutowana, nie doczekała się jednej powszechnej interpretacji. Jedna z nich, zaproponowana w latach 70. XX w. przez amerykańskiego filozofa politycznego Johna Rawlsa objaśnia sprawiedliwość społeczną z perspektywy dóbr, które, po pierwsze, jako podstawowe dobra i wolności powinny być prawnie zagwarantowane dla wszystkich po równo; po drugie, każdy winien mieć równe szanse w dostępie do stanowisk, które dają jakąkolwiek władzę nad ludźmi; po trzecie – nierówności społeczne możliwe i uprawnione są jedynie wówczas, gdy jednostkom w najtrudniejszej...

Podobne wypracowania